BEST COMEDY SHORT
Behave, Kids
Death Planner
Fairy Tail
Jack
Panic Button
Sac de Merde
Shuttlecock
Work in Progress
Zombie Goldfish


BEST STRANGE BATCH SHORT
In Full Bloom
Striptease
Waiting For Hope
Just Kill It
Medium Rare


BEST OKLAHOMA SHORT
Alva
Going Under
Impaired
Los Americanos
1993
Paleonaut
First Medicine: The Long Man
Kommando 1944


BEST KID FLIX
Bingo Night
Gelato
Pencil
Resurge
Rocket Boy
The Encounter


BEST FEATURE DIRECTOR

Kathleen Jayme---Finding Big Country
Rob Heydon--- Isabelle
Gregory Dixon--- Olympia
Philip Plowden--- Range Runners 
Mindy Bledsoe--- The In-Between
Laron Chapman ---You People


BEST FEATURE ENSEMBLE

Isabelle 
Olympia 
Range Runners 
The In-Between 
You People 


BEST COMEDY ENSEMBLE

Behave Kids

Death Planner

Hit it & Quit It
Panic Button

Sparky & Butch
Swing Shift
Under Mom’s Skirt
Work in Progress


BEST DRAMA ENSEMBLE

American Love
Beyond our Mountains
15 Down
Guest of Honor
Princess
R&R
Savannah Summer
Sombra City


BEST OKIE ENSEMBLE

Alva

Going Under

Impaired

Kommando 1944
Los Americanos
1993
Paleonaut


BEST DIRECTOR-OKIE SHORT

Sam Brown---Alva
Joseph Erb---First Medicine: The Long Man
LaRonn Marzett---Impaired
Derek Quick---Kommando 1944
Kyle Kauwika Harris---Los Americanos
Kyle Bergersen---1993
Eric McEver---Paleonaut


2019 TWISTER ALLEY film fest Nominees​

*Winner

DIRECTOR'S CHOICE AWARD

Panic Button

Sombra City

Angel's Mirror


INDIE SPIRIT AWARD

15 Down

Savannah Summer


BEST FOREIGN SHORT
Angel’s Mirror (China)
Beyond Our Mountains (Kosovo/USA)
Double D (Netherlands)
Faith (Russia)
Melodi (Singapore)
Skip Girl (United Kingdom)
Tabu (Tanzania)
Under Mom’s Skirt (France)

BEST WTF SHORT
Communication Is Key
Her Body
Jenny Goes Into the Basement
Midnight Delivery
Princess
R&R
The Playground At Night
The Whistler


BEST FOREIGN WTF SHORT

Fuse (Germany)
Here There Be Monsters (Australia)
Lo and Behold (India)
Asparagus Tips  (United Kingdom)
If <Girlfriend Deluxe> (United Kingdom)
Bicho (Spain)
Tell Me (United Kingdom)


BEST OKLAHOMA DOC SHORT
New Mexico Rain
Yes!  Women In Science

BEST ACTOR-FEATURE FILM
Adam Brody---Isabelle
Charles Andrew Gardner---Olympia
Michael B. Woods---Range Runners
Sean Patrick Leonard----Range Runners
Joseph Lee Anderson---You People


BEST ACTOR-SHORT FILM

Jake Rasmussen---Air Bud is a Documentary
Tom McGovern---Air Bud is a Documentary
London Brown---Asia A
Bill Redding---Bob and Edgar
Ryan Gaul---Jack
Gerardo Munoz---The Playground At Night
Nikolas Thiede---The Sleepover


BEST DIRECTOR-DRAMA SHORT

Damon Russell---Birthday Cake For Dinner
David L Bradburn---Family
Stacey Maltin---Jones
Brendan Prost---Loretta’s Flowers
Camille Hollett-French---No. 2: Hush Little Baby
Kevin Wines---Savannah Summer
Elias Plagianos---Sombra City
Sean Patrick Leonard---Sunrise


BEST DIRECTOR-WTF SHORT

A.D. Burnett---Communication Is Key
Juan Avella---Her Body
Drew Macdonald---Here There Be Monsters
Cameron Dinwiddle---Jenny Goes Into the Basement
Nathan Crooker---Midnight Delivery
Nicholas Thurkettle---R&R
Jonathan Pickett---The Playground At Night
Jennifer Nicole Stang---The Whistler


BEST DIRECTOR-STRANGE BATCH SHORT

Sam Bailey---Asparagus Tips
Christopher Cartagena---Bicho
Steve Moss---If <Girlfriend Deluxe>
Maegan Houang---In Full Bloom
Wayne Pombert II---Just Kill It
Troy Elliott---Striptease
Charlie Manton---Tell Me
Frank Battaglia---Waiting For Hope

AUDIENCE CHOICE

Range Runners


BEST FEATURE
Finding Big Country
Isabelle
Olympia 
Range Runners
The In-Between
You People


BEST DRAMA SHORT
Birthday Cake For Dinner
15 Down
Guest of Honor
Jones
Loretta’s Flowers
No. 2: Hush Little Baby
Pickup
Sombra City

The Sleepover


BEST DOCUMENTARY SHORT
Becoming Ocean
Counter/Balance
Ridin’ Ropin’ & Jumpin’ Over Cars
The Kaleidoscope Guy

BEST ANIMATED SHORT
Barber
Gelato – Seven Summers of Ice Cream Love
Resurge
Tangle
The Encounter
Trump Bites


BEST MUSIC VIDEO
All This Love
Background Music
Heart Killer
Hello Jemina
Red Omen


BEST OKLAHOMA MUSIC VIDEO

Girl Who Cried Wolf
Never Coming Home To Me


BEST COLLEGE SHORT
Accord
American Love
Asia A
Below A Dark Wood
Expend 
Saint or a Sinner

BEST ACTRESS-FEATURE FILM
Amanda Crew---Isabelle
Mckenzie Chinn---Olympia
Celeste M. Cooper---Range Runners
Jennifer Stone---The In-Between
Mindy Bledsoe---The In-Between
Gabrielle Reyes---You People


BEST ACTRESS-SHORT FILM

Marzy Hart---Jones
Harveen Sandhu--- Loretta’s Flowers
Camille Hollett-French---No. 2: Hush Little Baby
Mandy Evans--- Pickup
Arielle Haller-Silverstone--- Sac de Merde
Rana Fakih--- Saint or a Sinner
Rhona Rees--- Shuttlecock
Shannon Leigh Webber---Sunrise


BEST DIRECTOR-COMEDY SHORT

Bill Redding---Bob & Edgar
Justin & Kristin Schaack---Fairy Tail
Shelby Farrell---Hit It & Quit It

Melanie Jones---Shuttlecock
Kyle Kleinecke---Sparky & Butch
Ben Williams---Swing Shift 
Trevor Morgan---Ten Hours
Joshua Barnett---Zombie Goldfish


BEST DIRECTOR-DOC SHORT

Scott K. Foley---Becoming Ocean
Anuradha Rana---Counter/Balance
Bunee Tomlinson---New Mexico Rain
Elaine Smith---Ridin’ Ropin’ & Jumpin’ Over Cars
Russell Brown---The Kaleidoscope Guy At The Market
Dennis Spielman---Yes!  Women In Science


BEST DIRECTOR-COLLEGE SHORT

Johan Erik Lallerstedt---Accord
Kelly Tran---American Love
Andrew Reid---Asia A
Bill Slovick---Below A Dark Wood
Bismark Fernandes---Expend
Shadi Adib---Fuse
Sarah Shammari---Saint or a Sinner